15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Łódź ,Warszawa, Kielce

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Szkodniki w łazience

Dość często spotykamy się z prośbą o identyfikację i usunięcie szkodników, które zalęgły się w łazience klienta. Zazwyczaj chodzi o rybika cukrowego, ale to niejedyny szkodnik, który w łazience czuje się najlepiej. Zapraszamy do lektury wpisu!

Rybik cukrowy – popularny szkodnik w łazience

Rybiki cukrowe do naszych łazienek wabi wilgoć i ciepło. Nic dziwnego, te małe srebrne owady pochodzą ze strefy tropikalnej, dlatego właśnie w naszych łazienkach znajdują najbardziej podobne do pierwotnych warunki. W ich wyglądzie uwagę zwraca przede wszystkim ubarwienie: rybiki to bodaj jedyne szkodniki pojawiające się czasem w naszych domach, które są srebrzyste. Ich ciało pokryte jest małymi łuskami. Mają też ciekawy kształt: jego ciało przypomina łezkę, silnie zwęża się ku tyłowi. Rybiki nie mają wyraźnie wyodrębnionej głowy czy przedplecza, nie posiadają też skrzydeł. Mają za to dość długie, jasne czułki, trzy pary odnóży oraz trzy szczeciniaste przysadki umiejscowione na końcu odwłoka.

Skąd się biorą rybiki w łazience?

Owad ten jest synantropem, oznacza to, że najlepsze warunki do życia znajduje w pobliżu człowieka. Ale warunkiem jego wystąpienia jest właśnie spora wilgoć. Wędruje więc rurami kanalizacyjnymi, zwłaszcza w blokach. Do domów dostają się przez maleńkie szczeliny w murach, otwory lub przez otwarte drzwi. Jeśli w łazience znajdą dogodne warunki, zostaną na dłużej.

Często jest tak, że w pobliżu łazienki usytuowana jest kuchnia. To baza żywnościowa dla rybików: odżywiają się wszelkimi okruszkami i innymi resztkami, które zostają po przygotowywaniu i zjadaniu przez ludzi jedzenia. Szukają zwłaszcza cukru – to najchętniej wybierany przez nich pokarm. Jego drobinki w świecie ludzkim występują niemal wszędzie, dlatego rybiki bez problemu znajdują pożywienie nawet w najbardziej czystych i wysprzątanych kuchniach.

Jeśli nawet uda się wyeliminować cukier i inne resztki, rybiki i tak mogą przetrwać. Zadowolą się wówczas np. klejem z tapet. Jeśli jednak i tego nie znajdą, najprawdopodobniej zginą lub wyruszą na poszukiwanie bardziej sprzyjających miejsc.

Czy rybiki są szkodnikami i gryzą?

Zwykło się za szkodniki uważać wszystkie owady, które niespodziewanie pojawiają się w naszym domu i zostają na dłużej. Nie lubimy i nie akceptujemy ich obecności. Ale faktem jest, że rybiki, oprócz tego, że niepokoją swoją obecnością, w zasadzie nie są szkodliwe. Nie przenoszą chorób, w przeciwieństwie do np. prusaków czy karaluchów. Nie gryzą ludzi, nie atakują w żaden inny sposób.

Rybiki nie zanieczyszczają też jedzenia, nie doprowadzają do jego zagrzewania, pleśnienia, nie zmieniają jego smaku.

Nie oznacza to jednak, że nie wyrządzają żadnych szkód. Choć sporadycznie, może się zdarzyć, że rybiki zaatakują tapetę wyjadając klej, którym jest przytwierdzona do ściany, a także klej do kafelek. Czasem, z braku innego pożywienia, mogą zdecydować się na dywanik łazienkowy, ponieważ bez problemu trawią bawełnę czy jedwab. Ale to jedyne szkody, jakie mogą wyrządzić, natomiast nie jest to regułą i ich obecność nie oznacza natychmiastowego ataku na kleje i materiały.

Czy rybiki szybko się rozmnażają?

Wręcz przeciwnie, to owady o bardzo powolnym cyklu rozwojowym. Rybik staje się dojrzały dopiero po 3 latach, a samica w ciągu życia złoży jedynie 20 jaj! Dlatego zauważenie kilku rybików w łazience nie oznacza, że gdzieś jest ukryta ogromna kolonia (choć nie jest to wykluczone!). Nie należy wpadać w panikę.

Jak się pozbyć rybików?

Rybiki zawitały do naszej łazienki, ponieważ znalazły w niej ciepło i wilgoć. Należy zatem dokładnie sprawdzić, czy w którymś miejscu nie dochodzi do przeciekania wody z rury. Jeśli nie, należy zadbać, aby po każdej kąpieli łazienka została dokładnie wywietrzona i wytarta z wody rozpryskanej podczas kąpieli.

Ważną rolę odgrywa tu też temperatura, choć ustalenie jej na poziomie nieakceptowalnym dla rybików może być w warunkach domowych trudne. Należy obniżyć ją do 15 stopni lub podwyższyć do 27°C.

Oczywiście w przypadku, kiedy populacja rybików jest faktycznie duża, a one same stają się uciążliwe, należy wezwać profesjonalną firmę DDD. DDD Protect wykona oprysk, który usunie populację rybików w 100%.

Prusaki w łazience

Może się zdarzyć, że w naszej łazience znajdziemy jeszcze inne szkodniki, np. prusaki. Tu już sprawa jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku rybików. Prusaki w łazience szukają wilgoci, która jest im niezbędna do życia. Jeśli łazienka jest dodatkowo zanieczyszczona resztkami pokarmowymi, staje się rajem dla prusaków. Jeśli nie, to na ogół z łazienki do kuchni jest blisko, a prusaki bez problemu przemieszczają się na znaczne odległości.

Prusaki oprócz tego nie są wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Są wręcz wszystkożerne. Oznacza to, że nawet w łazience znajdą dla siebie pokarm: włosy, wata, tapety. A nawet jeśli i tego zabraknie, prusaki przetrwają jeszcze długo, są bowiem bardzo odporne na głód.

Czy prusaki są szkodnikami?

Prusaki są bardzo szkodliwe. Przede wszystkim przenoszą choroby. Badania dowiodły, że na każdym prusaku znajdują się dziesiątki drobnoustrojów (grzybów, wirusów, bakterii), które przyczepiają się do niego w zanieczyszczonych miejscach, w których żeruje (nawet na kale czy padlinie). Można się od nich zarazić wieloma chorobami, od zatruć pokarmowych po dżumę czy trąd (jeśli warunki temu sprzyjają). Oprócz tego prusaki za wszelką cenę próbują się dostać do jedzenia, które jest przez nie zanieczyszczane: odchodami, ootekami, martwymi insektami. Doprowadzają też do jego pleśnienia. Spożycie takiego jedzenia grozi zatruciem.

Prusaki działają też alergizująco na osoby nadwrażliwe.

 

Niezależnie od tego, które szkodniki pojawią się w Waszych domach, damy z nimi radę. Firma DDD Protect zaprasza do korzystania z usług w zakresie dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji. Działamy na terenie Radomia, Piaseczna, Warszawy, Pionek i wielu innych okolicznych miejscowości. Ich listę znajdą Państwo niżej. Jesteśmy dostępni 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Pracujemy w oparciu o najnowocześniejsze metody, np. zamgławianie ULV, stosujemy certyfikowany sprzęt, stoi za nami wiele lat doświadczeń. Zapraszamy, gwarancja zadowolenia!