Szubak w natarciu! Czy ten mały chrząszcz jest groźny?

Szubaki to dość często goszczące w polskich domach szkodniki. Są drobne i niepozorne, ale mogą wyrządzić znaczne szkody. Warto poznać tego szkodnika i dowiedzieć się, jakie szkody wyrządza szubak, jak wygląda i jak się pozbyć szubaka. Zapraszamy do lektury!

Szubaki nie wyglądają groźnie. Ot, małe brązowe chrząszcze. Robaczki, jakich wiele, wcale nie zwiastujące kłopotów. A jednak potrafią kłopotów narobić. Dlaczego? Skąd się w ogóle biorą w naszych domach i czego w nich szukają?

Szubak – jak wygląda?

Tak naprawdę w Polsce do czynienia możemy mieć z jednym z dwóch szubaków: szubakiem smirnowa i szubakiem dwukropkiem. Oba należą do skórnikowatych, niemniej jednak różnią się między sobą między innymi wyglądem. Przyjrzyjmy się obydwu szkodnikom.

Szubak smirnowa

Szubak smirnowa jest jasnobrązowym chrząszczem z ciemniejszą głową: u niektórych osobników może być ciemnobrązowa, u innych czarna. Pokrywy szubaka są jaśniejsze, w kierunku brunatnego, charakterystyczne jest też ich pokrycie żółtymi włoskami. Szkodnik ten mierzy od 2,5 do 4 mm, przy czym samce są mniejsze od samic.

Charakterystyczne są jego larwy: przybierają one brązowo-złoty kolor. Ich ciało jest podzielone na segmenty, przy czym segmenty te są ciemniejsze niż reszta ciała. Odwłok larwy zwieńczony jest kępką włosów układającą się w cienki pędzelek. Jest to bardzo charakterystyczna cecha!

Szubak dwukropek

Szubak dwukropek jest chrząszczem mierzącym ok. 5,5 mm długości, jest więc nieco większy od szubaka smirnowa. Jest ciemnobrązowy, niemal czarny. Na szczycie jego pancerza znajdują się dwie białe kropki, od których pochodzi jego nazwa.

Larwa szubaka dwukropka jest dość podobna do larwy szubaka smirnowa: brązowe, poprzecznie prążkowana, mierzy ok. 1 cm. Jej ciało porośnięte jest włoskami. Odwłok, tak jak u larwy szubaka smirnowa, zwieńczony jest cienkim pękiem włosków układającym się w pędzelek.

Skąd szubak w domu?

Zarówno szubak smirnowa, jak i szubak dwukropek są szkodnikami, które są w Polsce stosunkowo nowe, a ich obecność notowana jest od ok. 20 lat. Przybyły do nas z Afryki, gdzie bytują w ptasich gniazdach. Znalazły w Polsce dobre warunki do przeżycia ze względu na ocieplający się klimat i wyższe, niż jeszcze pół wieku temu temperatury.

Faktem jest jednak, że oba szubaki nie przetrwają nawet lekkich mrozów, dlatego skolonizowały nasze domy, w których mają dostęp do wszystkiego, co jest im potrzebne: jedzenia, wilgoci i ciepła. Szubaki świetnie latają, a do naszych domów dostają się chociażby przez uchylone okna. Oczywiście do domu można je sprowadzić niechcący, przynosząc chociażby rzecz z larwami tych szkodników.

Co przyciąga szubaki?

Warto mieć na uwadze, że dorosłe szubaki nie są groźne, żywią się pyłem kwiatowym (u szubaka dwukropka, natomiast dorosłe szubaki smirnowa zużywają zapasy z okresu larwalnego i nie odżywiają się wcale), a ich celem jest rozród. Szukają najlepszych miejsc, w których larwy będą miały dostęp do jedzenia (to właśnie larwy są najbardziej żarłoczne i wyrządzają szkody). Pokarmem larw szubaka są produkty sypkie: różnorakie nasiona, mąka, zioła, karma zwierzęca, ale też produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli skóra, futra, pióra, jedwab, len. I to właśnie obecność jednego ze źródeł pożywienia sprawi, że szubaki mogą się zadomowić w naszym domu. Ze względu na dużą rozpiętość pokarmową zagrożone jest niemal każde gospodarstwo domowe! Co gorsza, szubaki zagrażają także muzeom: atakują tu dywany, oprawione w skóry książki, poroża, futra i wiele innych cennych eksponatów.

Jak się pozbyć szubaka?

Z doświadczenia wiemy, że domowe metody na pozbycie się szubaka często są zawodne. Oczywiście warto utrzymywać czystość, w przypadku stwierdzenia szubaka wysprzątać szafki wodą z detergentem, odkurzyć wszystko, a tkaniny, o ile to możliwe, wyprać w możliwie wysokiej temperaturze. Jeśli szubaki zagnieździły się w jedzeniu, należy je wyrzucić, a szafki, w których było trzymane, umyć szczególnie dokładnie, najlepiej wodą z dodatkiem octu. Czasem można spróbować olejków eterycznych, których woni szubaki nie znoszą. Metody te jednak są w większości przypadków zbyt słabe, aby pozbyć się szubaków na dobre.

Dlatego rekomendujemy kontakt z profesjonalną firmą DDD. DDD Protect posiada środki, które dają 100% gwarancji na pozbycie się szubaka bez względu na to, jak duża jest jego populacja i gdzie szubaki założyły gniazdo. W zwalczaniu tego szkodnika stosujemy zazwyczaj zamgławianie ULV jako metodę skuteczną i bezpieczną, a przy tym mało uciążliwą. Metoda ta ma wiele korzyści: umożliwia równomierne rozprowadzenie trucizny po całym pomieszczeniu, także w jego najmniejszych szczelinach, nie moczy powierzchni, a jedynie lekko je zwilża, nie stanowi zagrożenia dla sprzętów RTV, nie jest zależna od czynnika ludzkiego. Posiadamy nowoczesny, wysokiej klasy generator zimnej mgły, który w połączeniu ze stosowanymi przez nas preparatami daje 100% efekty. Jeśli chodzi o preparaty, stawiamy tylko na certyfikowane i sprawdzone w wielu realizacjach środki dostępne tylko dla profesjonalnych firm. Daje to pewność, że po zabiegu szkodniki zostaną zlikwidowane.

Zwalczanie szubaka – Radom, Warszawa, Piaseczno

Zapraszamy serdecznie do współpracy: pracujemy nie tylko z osobami indywidualnymi, ale także z firmami, muzeami, fabrykami, fermami drobiu. Zapewniamy 100% skuteczności już po jednym zabiegu. Zawsze dostosowujemy metody pracy do zastanych warunków, dlatego bez problemu działamy nawet wtedy, kiedy populacja jest ogromna.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynku, na koncie mamy mnóstwo zrealizowanych zleceń i setki zadowolonych Klientów. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami o naszej firmie, a także do zajrzenia do działu referencji. Znajdą tam Państwo potwierdzenie naszych umiejętności w zakresie dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji.

Oczywiście zapraszamy także do korzystania z wielu innych usług DDD, które mamy w naszej ofercie. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 889 032 912, do Państwa dyspozycji jest także mail. Czekamy na Państwa także na Facebooku, gdzie odpowiadamy na każde pytanie, wyjaśniamy wątpliwości, służymy radą i pomocą. Mogą Państwo na nas liczyć, w kryzysowych sytuacjach nawet 24 godziny na dobę. Zapraszamy serdecznie 🙂