Deratyzacja jest zabiegiem wymaganym przez prawo. Jej obowiązek dotyczy właścicieli i zarządców nieruchomości. Dlaczego warto ją powierzyć specjalistom?
Deratyzacja jest wymagana przez prawo. Ma to przeciwdziałać pladze szczurów, myszy i innych gryzoni, które – szukając przy człowieku pożywienia i ciepła – zagrażają naszemu zdrowiu.
Obowiązek deratyzacji
Deratyzacja jest wymogiem prawnym, który dotyczy zarządców i właścicieli nieruchomości. Poddane jej muszą być bloki mieszkalne, kamienice (zsypy i piwnice), ale także wszystkie budynki, w których prowadzona jest działalność związana w jakikolwiek sposób z żywnością (lokale gastronomiczne, bary, restauracje, sklepy spożywcze), gospodarstwa rolne, zakłady przetwórcze, szpitale, hotele, internaty i akademiki, domy opieki, domy dziecka i in.). Deratyzację należy przeprowadzić ponadto w każdym innym budynku zagrożonym przedostaniem się gryzoni.
Nie jest i nie powinien być to kolejny martwy przepis. Zagrożenie gryzoniami, a zwłaszcza plagą szczurów, jest realne. To właśnie usankcjonowanie deratyzacji jako wymogu prawnego sprawiło, że problem ze szczurami zaczął się zmniejszać. Są jednak w Polsce miasta, w których jest wciąż realny, a mieszkańcy skarżą się na obecność szczurów.
Deratyzacja powinna być przeprowadzana dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią.
UWAGA: niewywiązanie się z obowiązku deratyzacyjnego podlega karze grzywny!
Deratyzacja – DDD Protect pomoże
Choć nie jest to wymóg, deratyzację warto powierzyć specjalistom. Dlaczego? Posiadamy dostęp do szerokiej gamy trucizn zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub atestowanych przez Państwowy Zakład Higieny. Wiemy, jak je prawidłowo wykładać i które czynniki mają wpływ na skuteczność zabiegu.
Sam zabieg wykonujemy w oparciu o zestaw dobrych praktyk opracowanych na podstawie lat doświadczeń.
- Dokonujemy przeglądu stanu murów, okien i drzwi deratyzowanego obiektu i lokalizujemy ewentualne ubytki, a następnie je zabezpieczamy, aby odciąć gryzoniom możliwość wnikania do jego wnętrza. Stosujemy także stacje deratyzacyjne i chwytacze żywołowne.
- Wykładamy preparaty – zarówno tam, gdzie gryzonie się już pojawiały, jak i tam, gdzie przypuszczalnie mogą się pojawić. Używamy trucizn w różnych postaciach – kostki, pasty, granulki, płyny. Stosujemy także metody mechaniczne (chwytacze, lepy i pułapki).
- Umieszczamy tabliczki ostrzegające o ryzyku zatrucia dla ludzi i zwierząt. Po zakończonej deratyzacji je zdejmujemy.
- Dokonujemy codziennego monitoringu stanu wyłożonych preparatów. Jeśli ich ubywa – uzupełniamy je, zbieramy też martwe gryzonie i poddajemy je utylizacji.
Po zakończonej deratyzacji usuwamy preparaty. Wystawiamy także stosowne zaświadczenia.
Po co deratyzacja?
Deratyzacja jest bardzo ważnym zabiegiem, a zwalczanie gryzoni jest absolutną koniecznością. Gryzonie takie jak szczury i myszy szukają pożywienia i w drodze do niego są w stanie pokonać każdą przeszkodę, w tym uszkodzić mury, przegryźć instalacje elektryczne czy wodno-kanalizacyjne powodując zagrożenie zalaniem lub pożarem.
Co więcej, dostając się do pożywienia, nie tylko je wykradają, ale to, co pozostaje, natychmiast zanieczyszczają kałem, sierścią i wydzielinami. Przenoszą też groźne choroby, deratyzacja ma przeciwdziałać także zagrożeniu sanitarnemu związanemu z obecnością gryzoni.
Choroby przenoszone przez gryzonie
Gryzonie, zwłaszcza szczury, przenoszą mnóstwo chorób. Należą do nich zakażenia pokarmowe, włośnica, wścieklizna, wirus zapalenia wątroby, gorączka krwotoczna, histoplazmoza, choroba Weila, tyfus.
Wszystkie one nieleczone grożą poważnymi uszczerbkami na zdrowiu.
Zapraszamy do współpracy w zakresie deratyzacji!