Czy tego chcemy, czy nie świat ludzi i ptaków przenikają się wzajemnie. I nie ma w tym nic złego, póki niektóre gatunki nie wybiorą na swoje miejsce do życia naszych budynków. Wówczas rozpoczyna się dość szybka ich dewastacja. Jakie zabezpieczenia przed ptakami wybrać? Zapraszamy do lektury wpisu!
Ptaki są cudowne. Jednak niektórzy przedstawiciele tego gatunku szczególnie związali się z ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza gołębi, które tłumnie zasiedlają nasze miasta, pokrywając swoimi odchodami wszystko, co się znajdzie w zasięgu ich bytowania. Nie jest to łatwa sytuacja: kochamy ptaki, ale jednocześnie nie możemy pozwolić, aby niszczyły budynki, bo z tym się wiąże obecność gołębich odchodów na gzymsach. Na szczęście są sposoby, aby zniechęcić ptaki do siadania na budynkach, które wymagają szczególnej ochrony (zabytkach, świeżo wyremontowanych budynkach, a także takich, których właściciele po prostu nie życzą sobie obecności ptaków). Można też zabezpieczyć tylko niektóre elementy budynków, np. miejsca nad wejściem, tak aby odchody nie spadały na głowy wchodzących. Zabezpieczenie przed ptakami pełni też ważną rolę w profilaktyce zakażeń chorobami pochodzącymi od ptaków.
Dlaczego warto zabezpieczyć się przed ptakami?
Ptaki potrafią wyrządzić rozległe szkody, zwłaszcza te, które bytują w sąsiedztwie człowieka, bowiem znajdują tu pożywienie (gołębie). Ich kwaśne odchody są prawdziwym utrapieniem, błyskawicznie bowiem niszczą powierzchnię, na której się znajdą, nawet tak wytrzymałą, jak beton. Przez to zwiększa się koszt utrzymywania budynków, wymagają one też dużo częstszych remontów. Ptaki oprócz tego rozrzucają pierze, brudzą, śmiecą, przenoszą także choroby. Ich gniazda z kolei są siedliskiem różnego rodzaju pasożytów, których nie życzymy sobie w domu, bo wywołują wstręt oraz mogą zagrażać naszemu zdrowiu.
Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, kiedy gołębie zamieszkały w pobliżu zabytków. Każdy remont zabytkowych budynków, rzeźb, fontann i innych obiektów to nie tylko ogromny koszt, ale również ingerencja w ich strukturę. Co więcej, niepodjęcie remontu na czas doprowadza do całkowitej dewastacji, co w przypadku zabytków jest ogromną stratą, nie do przeliczenia na pieniądze.
Ptaki jednak spełniają ważną rolę w przyrodzie, dlatego wszystko, co robimy, powinny być nakierowane na ich odstraszenie, nie zaś uśmiercanie. Musimy działać tak, aby zniechęcić je do bytowania na naszych budynkach. Firma DDD Protect zna na to skuteczne sposoby.
Zabezpieczenia przed ptakami – rodzaje
Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby zniechęcić ptaki do osiedlania się w niepożądanych miejscach:
Kolce na ptaki
Kolce na ptaki są dobrym rozwiązaniem i skutecznie zniechęcają ptaki do siadania we wszystkich miejscach, w których jest to niepożądane. Są cienkie i zupełnie nie rzucają się w oczy. Warunkiem ich efektywności jest zamontowanie odpowiedniego ich rodzaju: ważny jest układ kolców, odległości pomiędzy nimi i kąt nachylenia. W DDD Protect przeprowadzamy rzetelną analizę przed doborem kolców: bierzemy pod uwagę także wielkość ptaków, które będziemy chcieli odstraszyć oraz wielkość powierzchni, którą zabezpieczamy. W porozumieniu z Klientem dokonujemy też wyboru materiału, z jakiego zrobione są kolce (stal nierdzewna lub ocynkowana, ta pierwsza cechuje się 5-krotnie dłuższą trwałością).
Ważne! Kolce nie ranią i nie uśmiercają ptaków! Po prostu zniechęcają je do siadania w zabezpieczonych miejscach. Są tak skonstruowane, że nie ma możliwości, aby ptaki się na nie nadziały, końcówka każdego druta jest tępo zakończona.
Żel na ptaki
Rozmieszczane przez nas żele działają w różny sposób: niektóre zniechęcają ptaki tylko swoją konsystencją (lepka i śliska), inne zaś stanową dla ptaków odstraszacz wzrokowy: żel w oczach ptaków imituje ultrafioletowe światło, które jest przez nie odbierane jako zagrożenie. Żel tego typu posiada również zapach, który jest dla ptaków nieprzyjemny. Błyskawicznie uczą się one unikać miejsca z wyłożonym żelem.
Bez względu na sposób działania żele przez nas stosowane w żaden sposób nie niszczą powierzchni, nie są też niebezpieczne dla ptaków. Nawet gdyby doszło do zjedzenia ich przez ptaki, nic im się nie stanie. Przy czym prawdopodobieństwo tego jest bardzo małe, ptaki bowiem unikają żelu.
Siatki na ptaki
To metoda, która sprawdza się świetnie przede wszystkim w miejscach potrzebujących kompleksowej ochrony, takich jak obiekty sakralne, zabytkowe pomniki etc. Poleca się ją jednak także do ochrony ogrodów, czy całych balkonów i tarasów. Można jej ponadto używać do ochrony ptaków hodowlanych przed atakami drapieżników. Jest to lekka i elastyczna konstrukcja, która występuje w kilku kolorach. Dzięki temu można ją dobrać do chronionego miejsca, co sprawia, że jest to rozwiązanie całkiem estetyczne i nie rzuca się w oczy.
Ochrona przed ptakami w ogrodzie
Ptaki mogą w naszym ogrodzie dokonać prawdziwego spustoszenia: znajdą w nim bowiem wiele jedzenia. Dlatego chcąc chronić plony warto zdecydować się na statki. Te stosowane w ogrodach są szczególnie lekkie, nie uszkadzają zatem drzew, krzewów ani roślin, nawet dość delikatnych. Dobieramy je specjalnie pod kątem ptaków, z którymi jest problem, dbamy ponadto, aby oczka w siatkach były duże i nie wpływały na wegetację roślin.
Ochrona przed ptakami na balkonie
W niektórych miejscach występuje problem zwłaszcza z gołębiami, które na gniazdo wybrały sobie balkon. Sytuacja taka jest niekomfortowa: śmiecą, przynoszą patyki, rozrzucają pióra, a całość obficie pokrywają odchodami. Z obecnością gołębi na balkonie wiąże się jeszcze jeden problem: występowanie bardzo groźnego kleszcza: obrzeżka gołębiego. Obrzeżek to kleszcz, który może doprowadzić nawet do śmierci.
Dlatego jeśli inne metody odstraszenia gołębi nie działają, zamontowanie na balkonie siatki da 100% gwarancję pozbycia się problemu.
Ochrona zabytków przed ptakami
Zabytki wymagają szczególnej ochrony, także przed ptakami. Wywierają one niszczący wpływ dwojako: pokrywają zabytki odchodami (zawarty w nich amoniak bardzo źle wpływa na ich powierzchnię), a także budują wielkie i ciężkie gniazda w więźbach dachów, które stanowią spore obciążenie. Ale zagrożenie jest też w samych odchodach, są one bowiem siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwiedzających nawet drogą wziewną (nie muszą oni mieć kontaktu bezpośredniego z odchodami).
Dlatego warto chronić zabytki wybierając kolce, żele lub siatki. Zawsze wybieramy najmniej uciążliwe i rzucające się w oczy rozwiązanie, zachowując przy tym atrakcyjność danego obiektu.
Zabezpieczenia przed ptakami – Radom, Warszawa, Piaseczno
Zapraszamy serdecznie do korzystania z usługi montażu zabezpieczeń przed ptakami. Rodzaj zabezpieczeń dobieramy do konkretnej sytuacji, zawsze tak, aby zabezpieczenie przynosiło odpowiednią korzyść. Na koncie mamy już sporo zleceń z tego zakresu!