Zwalczanie prusaków – jak je przeprowadzić najmniej uciążliwie?

Zwalczanie prusaków to w wielu przypadkach wyzwanie. Nie zawsze też mamy pełną swobodę działania, czasem trzeba zabieg wykonać tak, żeby był jak najmniej uciążliwy. Jak działamy? Zapraszamy na kolejny wpis 🙂

Prusaki to bardzo częsty problem. Od lat z nimi walczymy w pełni skutecznie, ale ich inwazja obejmuje coraz to nowe obszary. Dlatego dbamy nie tylko o skuteczne preparaty i najnowszy sprzęt, ale również o takie metody zwalczania prusaków, które są jak najmniej uciążliwe.

Metody zwalczania prusaków

Jest co najmniej kilka metod zwalczania prusaków, ale my w DDD Protect stawiamy przede wszystkim na te, które są najmniej uciążliwe. Z tego powodu zrezygnowaliśmy niemal całkowicie z tradycyjnego oprysku grubokroplistego. Dawniej powszechnie stosowana metoda miała wiele wad. Przede wszystkim wymagała zabezpieczenia sprzętu RTV i AGD, a także co wrażliwszych na wilgoć przedmiotów, ponieważ bardzo moczyła powierzchnie. Zostawała po niej w pomieszczeniu nieprzyjemna wilgoć. Co więcej, metoda wymagała ogromnej precyzji: osoby bez doświadczenia lub z niewystarczającym mogły zabieg wykonać nieefektywnie, bowiem wymagał dotarcia z lancą do najmniejszych zakamarków. Jak wiadomo, łatwo je przeoczyć.

Dziś zwalczamy prusaki zupełnie inaczej. Z doświadczenia wiemy, że prusaki bardzo często są problemem tam, gdzie istnieje sporo ograniczeń w kwestii wykonywania zabiegu. Szpitale, przychodnie, gabinety kosmetyczne, siedziby i biura firm, restauracje, hotele, pensjonaty, serwerownie to miejsca, w których nie może być przestoju, a zabieg i tak musi być wykonany. Oprysk grubokroplisty w takich miejscach jest nie do wykonania. Z pomocą przychodzi jednak najmniej uciążliwa, a jednocześnie ciesząca się ogromną skutecznością metoda żelowa (przybliżamy sposób jej działania poniżej).

No i jest jeszcze zamgławianie ULV. To metoda bardzo skuteczna, ale jednak obarczona pewną uciążliwością. Polega ona na rozpyleniu substancji trującej w dezynsekowanym pomieszczeniu. Substancja jest rozpylana za pomocą zamgławiacza ULV, wysokiej jakości urządzenia generującego zimną mgłę. Następnie jest ona wypuszczana z zamgławiacza pod ogromnym ciśnieniem, dzięki czemu równomiernie jest rozprowadzona po całym pomieszczeniu, również w najbardziej niedostępnych miejscach, w których najczęściej kryją się prusaki.

Zamgławianie ULV tylko lekko zwilża powierzchnię, nie niesie więc zagrożenia dla sprzętu domowego. Niemniej jednak nie da się jej przeprowadzić tak dyskretnie, jak żelowe zwalczanie prusaków. Dlatego w DDD Protect stosujemy ją tylko pomocniczno.

Metoda żelowa na prusaki – dlaczego warto?

Metoda żelowa to sposób zwalczania prusaków polegający na rozłożeniu w miejscach ich bytowania żelu o specjalnym składzie. Żel ten jest kompozycją białka, wody (które są im niezbędne do życia) oraz feromonów i substancji trującej (niewyczuwalnej dla prusaków). Jest dla nich bardzo atrakcyjnym pożywieniem, dlatego prusaki chętnie go pobierają. Działa na nie drogą pokarmową, co oznacza, że już po kilku godzinach od zjedzenia żelu następuje śmierć prusaka.

Sam żel jest bezwonny i bezbarwny. Wyłożony w miejsca wędrówek prusaków zupełnie nie rzuca się w oczy. Sam zabieg żelowania przeprowadzany może być bez żadnego zakłócania pracy firmy, szpitala czy szkoły, dyskretnie, bez rzucania się w oczy osoby go wykonującej. Żel nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Oznacza to, że nawet jeśliby doszło do przypadkowego spożycia żelu przez zwierzęta domowe czy dzieci, nic się im nie stanie.

Żel działa bardzo precyzyjnie. Prusaki pobierają go i szybko padają. Inne osobniki zjadają martwe prusaki (kanibalizm to u nich powszechne zjawisko) i również ulegają zatruciu. A tym prusakom, które nigdy nie opuszczają ukrytego w niedostępnym zakamarku gniazda, inne osobniki z kolonii dostarczą żel jako pożywienie. Wkrótce zginą wszystkie.

Efekty żelowania widoczne są po krótkim czasie: zaczynamy widywać martwe prusaki. Po kilku dniach kolonia jest już mniejsza, ale wciąż z pewnością będą pojawiać się prusaki. Później może nastąpić chwilowe pogorszenie sytuacji, a konkretnie wysyp małych prusaków. To znak, że z ootok (kokonów) pozostawionych przez samice wylęgło się nowe pokolenie. Ono również pobierze instynktownie żel i wkrótce zginie. W ten sposób zostanie zwalczona cała populacja, choć może to trwać do 3 tygodni.

Kiedy przeprowadzić zwalczanie prusaków?

Zwalczanie prusaków warto przeprowadzić od razu, jak tylko zauważymy pierwsze osobniki. W przypadku prusaków nie mamy co liczyć, że ich pojawienie się to przypadek i na kilku sztukach się skończy. Niestety zjawienie się większej liczby prusaków jest nieuniknione i pozostaje tylko kwestią czasu.

Dlatego trzeba działać od razu. I co najważniejsze: nie warto działać na własną rękę. Środki dostępne w sklepach nie są w pełni skuteczne, na pewno nie na tyle, aby efektywnie zwalczyć całą populację. Kupowanie preparatów w sprayu prędzej doprowadzi do ruiny portfela, niż wytępi prusaki. Najlepsze jest profesjonalne działanie!

Skąd się biorą prusaki?

Pamiętać trzeba, że prusaki mogą zostać przyniesione z zakupami ze sklepu, mogą znajdować się w meblach, które zostały podarowane nam lub naszym sąsiadom, w ubraniach i wszelkich innych przedmiotach. Mogą bez problemu przejść od naszych sąsiadów kanałami wentylacyjnymi, rurami i innymi nieszczelnościami.

Dlatego prusaki duże zagrożenie stanowią zwłaszcza w blokach. Łatwo tam o trudną do zwalczenia inwazję. I gdy zabraknie solidarności wśród sąsiadów i nie wszyscy zgodzą się na dezynsekcję, wówczas problem może być nie do rozwiązania, a prusaki będą powracać właśnie od sąsiadów. Z pomocą przychodzi tu metoda żelowa, bowiem żel działa aż rok czasu od jego wyłożenia. Zapewnia więc rok ochrony.

Zwalczanie prusaków – Radom, Piaseczno, Warszawa

Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszej usługi zwalczania prusaków. Wykonujemy ją najnowszym sprzętem, tylko sprawdzonymi metodami, stawiającymi jak najmniejszą uciążliwość oraz skuteczność na pierwszym miejscu. Stale się szkolimy i jesteśmy na bieżąco, dlatego bez problemu udaje nam się zachować świetny stosunek ceny do skuteczności. Nasza dezynsekcja jest dostępna na każdą kieszeń, a w przypadku dezynsekcji w blokach mamy jeszcze lepsze ceny! Zapraszamy!