Mrzyk Gabinetowy – zwalczanie

Mrzyk gabinetowy, skórnikowate. O tym jak go rozpoznać i na czym żeruje.

Mrzyk gabinetowy to chrząszcz z rodziny skórnikowatych, Dermestidae, który posiada owalne ciało (kształtem przypominać może biedronkę) o długości do 4 mm. Na jego pokrywach skrzydłowych znajdują się czarno-białe faliste pasy (w ilości 3), charakterystyczne dla tego gatunku. Mrzyki spotykane są, podobnie jak szubaki, w ptasich gniazdach, gdzie larwy chętnie żerują na ptasich piórach. Bytując na poddaszach czy strychu, mogą przedostać się do naszych mieszkań. Dorosłe chrząszcze spotkać możemy w pobliżu okien, na ścianach i parapecie, największa aktywność przypada od kwietnia do czerwca.

Cykl życiowy mrzyka.

Samica składa jaja w ilości do 100 sztuk, wylęgają się z nich brązowe i mocno owłosione larwy – na końcu ich odwłoka widoczna jest kępka włosków. Larwy są bardzo ruchliwe, do prawidłowego rozwoju potrzebują stałego dostępu do pożywienia oraz odpowiedniej temperatury otoczenia. Jeśli warunki są sprzyjające, w jednym roku mogą wystąpić dwa pokolenia mrzyków.

Mrzyk gabinetowy szkodnikiem muzealnym.

Larwy mrzyka odżywiają się piórami, sierścią, wysuszoną skórą i szczątkami zwierząt, wełną oraz martwymi owadami. Preferują także wędzone mięso, suszone owoce i warzywa, przyprawy i zioła. Mrzyki to groźne szkodniki muzealne, żerują na zbiorach przyrodniczych w wielu muzeach, atakują gabloty z owadami, wypchane ptaki i ssaki. Dorosłe chrząszcze nie wyrządzają szkód, w głównej mierze odżywiają się nektarem i pyłkami kwiatów. To larwy stanowią największe zagrożenie, wyrządzane przez nie szkody mogą być duże.

Jak zwalczyć mrzyka?

Podobnie jak w przypadku szubaka dwukropka zwalczanie mrzyka powinno się powierzyć firmie DDD specjalizującej się w zwalczaniu szkodników. Firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi metodami oraz środkami, o zabiegu dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.