Skip to main content Scroll Top

Trojszyk Ulec

Trojszyk ulec, czarnuchowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać?

Trojszyk ulec to gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych, Tenebrionidae, osiągający do 4 mm długości. Jego ciało jest koloru rdzawo-brązowego, na jego półkolistej głowie i przedpleczu widnieją drobne dołki, a pokrywy skrzydłowe są wyraźnie bruzdkowane. Posiada dobrze rozwinięte skrzydła błoniaste, lotne, jednak nie używa ich do latania. Na głowie znajdują się maczugowate, owłosione i członowane czułki oraz oczy w kształcie rogali. Zaliczany jest do groźnych szkodników magazynowych zbóż.

Cykl życiowy trojszyka.

Samica trojszyka składa jaja bezpośrednio do produktów, na których żeruje. Składa je w ilości do 13 dziennie, a w ciągu całego swojego życia jest w stanie złożyć około 400 jaj. Wylęgają się z nich mierzące do 1,2 mm białe larwy, które z czasem ciemnieją i stają się brązowo-żółte. Ciało larwy wyposażone jest w dwa haki na końcu odwłoka, 3 pary odnóży i podzielone jest na segmenty. Larwy są bardzo ruchliwe, od razu zaczynają żerować, nie lubią światła, ukrywają się w różnych szparach i zakamarkach w młynach i magazynach. Kolejne stadium to wygięta w rogal poczwarka, biała, nieowłosiona i wyposażona w specjalne wyrostki po bokach. Z czasem ciemnieje i staje się brązowa, osiąga maksymalnie 4 mm długości. Dorosłe chrząszcze nie ukrywają się, biegają często na powierzchni produktów.

Trojszyk ulec groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.

Trojszyk żeruje na produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, typu zboże, mąka, groch, suszone warzywa i owoce, tytoń, pasze dla zwierząt czy pieczywo. Nie tylko żeruje ale też zanieczyszcza swoimi odchodami, wylinkami i martwymi osobnikami, zostawia też po sobie lotne związki zapachowe, chinony. Jego działalność przyczynia się do zawilgocenia i zagrzewania się produktu, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowych warunków ich składowania i przechowywania. Obecność chinonów w produkcie zmienia ich właściwości, zapach, barwę, produkt staje się podatny na rozwój pleśni i grzybów.

Jak zwalczyć trojszyka?

Firma DDD Protect oferuje pełną ochronę przed szkodnikami w rolnictwie, wśród usług znajduje się m.in. gazowanie zbóż i silosów. Więcej przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.

Więcej z tej kategorii
Clear Filters

Z wyglądu przypominają typowego mola spożywczego, a szkody przez niego wyrządzane również są podobne do tych, które powodowane są przez omacnicę spichrzankę (mola spożywczego). Mklik mączny to kolejny motyl nocny uznawany za największe zagrożenie dla produktów przemiału ziarna i mąki. Rozmnaża się i rozprzestrzenia bardzo szybko, dlatego ważna jest profilaktyka, a w razie pojawienia się szkodników – szybka reakcja i skuteczne zwalczanie. Mklik mączny: jak go rozpoznać, gdzie przebywa i jak z nim walczyć?

Są mistrzami kamuflażu, trudno jest je zobaczyć gołym okiem z racji swoich małych rozmiarów i bardzo jasnego ubarwienia. Żerują najczęściej na ziarnach zbóż, kaszach, serze, mące, paszach dla zwierząt, pieczywie, suszonych owocach i ziołach oraz na produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeśli spotykane są w produktach sypkich, to raczej na ich powierzchni, a w przypadku produktów gruboziarnistych – żerują w całej ich masie. To rozkruszek mączny, gatunek roztocza z rodziny rozkruszków: jak wygląda, w jaki sposób szkodzi i jak się go pozbyć?

Larwy tego szkodnika żerują najczęściej w ziarnie żyta, pszenicy, owsa lub kukurydzy, mogą rozwijać się również w produktach mącznych. Nie tylko larwy są szkodnikami, również dorosłe chrząszcze żerują w głębszych warstwach ziarna, uszkadzają je i tam też składają swoje jaja. Wołek zbożowy, chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, pospolity szkodnik magazynowy zbóż: jak wygląda, gdzie występuje i jak się go pozbyć?

Mącznik młynarek to groźny szkodnik magazynowy zbóż, chętnie wlatuje do magazynów, spichlerzy, młynów, a także do naszych mieszkań. Panują tam idealne warunki do składania jaj i rozwoju larw. Jaja są małe, jasne i lepkie, przez co z łatwością przyklejają się do żywności i nie da się ich zauważyć gołym okiem. Produkty i żywność wraz z jajami chrząszcza transportowane są dalej, spożywanie zainfekowanych produktów grozi zatruciami pokarmowymi. Mącznik młynarek: jak go rozpoznać i jak się go pozbyć?

Skórek zbożowy to przedstawiciel chrząszczy z rodziny skórnikowatych, to owad synantropijny, żyjący zazwyczaj w bliskim otoczeniu człowieka. Przebywa zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnej przestrzeni. Żeruje najczęściej na zbożu (jęczmień, żyto), ryżu, roślinach strączkowych, pomidorach, orzechach, a także na takich produktach, jak makarony, mąka, suszone owoce. To jeden z najgroźniejszych szkodników magazynowych zbóż: jak wygląda, gdzie przebywa i jak z nim walczyć?

Mól ziarniak to przedstawiciel rodziny molowatych, jego larwy są bardzo żarłoczne i uszkadzają ziarna zbóż, nasiona traw i roślin strączkowych. Zaliczany jest do groźnych szkodników magazynowych zbóż, spotykany głównie w pomieszczeniach, w których przechowuje się ziarna zbóż, może zadomowić się również w mieszkaniu, w kuchni lub spiżarni. Mól ziarniak: jak go rozpoznać i w jaki sposób go wytępić?