Trzpiennik Olbrzymi i jego zwalczanie

Trzpiennik olbrzymi, trzpiennikowate. O tym jak go rozpoznać i jakie drewno zasiedla.

Trzpiennik olbrzymi, inaczej drzewiennik olbrzym, to owad z rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera), z rodziny trzpiennikowatych, Siricidae. Osiągają spore rozmiary – długość ciała samicy wynosi od 12 do 40 mm, z kolei u samców od 10 do 30 mm. Głowy trzpienników są czarne z żółtymi plamami po bokach (za oczami), odwłok samicy jest żółty z wyraźną czarną przepaską, u samca odwłok jest koloru żółto-czerwonego. Czułki u obu płci są długie, nitkowate, mogą być koloru żółtego lub czerwonego. Posiadają przeźroczyste skrzydła i wydłużone ciało. Na końcu odwłoka widoczny jest specyficzny kolec, najczęściej w kształcie trójkąta. Pomimo swojego “groźnego” wyglądu nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, nie żądli.

Trzpiennik olbrzymi zasiedla drewno drzew iglastych, zwłaszcza świerk i jodłę. Preferuje żywe drzewa z uszkodzeniami mechanicznymi, bądź te osłabione, złamane, powalone lub świeżo ścięte. Często spotykany jest także na składnicy surowca drzewnego. Więcej o trzpiennikowatych przeczytacie tutaj.

Cykl życiowy trzpiennika olbrzymiego.

Dorosłe trzpienniki aktywne są od końca czerwca do sierpnia, są ciepłolubne i światłolubne. Samice wyposażone są dodatkowo w tzw. pokładełko, którym wywiercają kanaliki w drewnie na głębokości do 12 mm, i tam składają jaja w ilości do 350 sztuk. Jaja są białe, wydłużone, wylęgają się z nich żółtobiałe larwy z ciemniejszą brunatną główką, z trzema parami odnóży, osiągające do 40 mm długości. Drążą początkowo chodniki w drewnie wczesnym, o przekroju okrągłym i wypełnione ubitymi trocinami i odchodami. Z czasem drążą chodniki głębiej, żywią się zarówno drewnem, jak i strzępkami symbiotycznych grzybów. Poczwarka jest biała, lekko wygięta i silnie owłosiona, osiąga do 35 mm długości. Dorosłe chrząszcze wygryzają okrągły otwór wylotowy o średnicy do 7 mm, na wolności żyją około 7 dni.

Trzpiennik olbrzymi szkodnikiem drewna.

Trzpiennik uznawany jest za groźnego szkodnika wtórnego drzew i szkodnika technicznego drewna – wprowadza symbiotyczne grzyby, które rozkładają surowiec. Zaatakowane przez niego drewno traci swoją wartość techniczną i – nierzadko – stosowane jest jedynie jako opał. Kiedy przedostaną się do naszych domów i mieszkań (bo nie zostaną w porę wykryte) mogą zaatakować drewniane wyposażenia, m.in. podłogę czy ramy okien.

Jak zwalczyć trzpiennika olbrzymiego?

Drewno swój początek ma w lesie i tam powinno się w pierwszej kolejności zadbać o drzewa, o higienę lasu. Należy przede wszystkim na bieżąco usuwać z lasów drzewa uszkodzone mechaniczne, bo takie preferują trzpienniki. O ochronie drewna możecie przeczytać w dziale ochrona drewna.

Jeśli pomimo tego, w naszym domu zagości ten szkodnik należy skonsultować się ze specjalistą. O metodach i środkach stosowanych przez firmę DDD Protect w celu zwalczania szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania szkodników drewna.