Kret Europejski

Kret europejski, kretowate. O tym jak wygląda i co zjada.

Kret europejski to bardzo popularny i wszystkim dobrze znany gatunek ssaka należącego do rodziny kretowatych, Talpidae. Zaliczany jest do rzędu ryjówkokształtnych – jego pysk ma ryjkowaty kształt, wyposażony w 44 bardzo ostre zęby. Ciało kreta jest walcowate, osiąga maksymalnie 20 cm długości, na głowie znajdują się malutkie uwstecznione oczy oraz uszy pozbawione małżowin zewnętrznych. Nie bez powodu – uszy nie przeszkadzają ssakowi podczas kopania i przeciskania się przez podziemne korytarze, dodatkowo wyposażone są w fałd skórny i specjalne włosy – po to, aby do ucha nie nasypywała się ziemia i nie dostawała się też wilgoć. Ciało kreta pokryte jest czarną, krótką ale za to gęstą sierścią: puchową oraz pokrywową. Jego silne i łopatowate przednie łapy wyposażone są dodatkowo w mocne i zgięte do tyłu pazury – wszystko po to, aby bez problemu kopać podziemne korytarze.

Kret europejski spotykany jest na łąkach, polach, w parkach i naszych ogrodach, jego działalność może przyczynić się do powstania znacznych szkód w wierzchniej warstwie gleby. Jednak ze względu na pożyteczną rolę kretów (likwidacja nadmiaru szkodników glebowych) częściowo zostały objęte ochroną (nie dotyczy to m.in. terenów ogrodów, upraw, szkółek czy w obrębie obiektów sportowych). Kret odżywia się dżdżownicami, larwami owadów, drobnymi kręgowcami – ma czuły słuch i węch, dzięki temu bez problemu lokalizuje pokarm.

Cykl życiowy kreta.

Krety to ssaki żyjące samotnie, wyjątkiem jest okres rui, wtedy łączą się w pary, jednak nie pałają do siebie sympatią, są wobec siebie agresywne. Ciąża trwa około 28 dni, samica wydaje na świat od 2 do 7 młodych, których karmi mlekiem. Dojrzałość płciową osiągają po ukończeniu pierwszego roku życia. Krety żyją krótko, od 2 do 4 lat. Największą aktywność wykazują rano, to wtedy pojawia się najwięcej kretowisk – budują podziemne korytarze, wypychają na powierzchnię ziemię tworząc tzw. kretowiny. Rzadko wychodzą na powierzchnię, poruszają się bardzo niezdarnie i tym samym narażają się na atak ze strony innych drapieżników.

Kret groźnym szkodnikiem ogrodowym.

Krety europejskie drążąc swoje korytarze niszczą korzenie roślin, które kolejno przewracają się i zamierają, pozostawiają także kopce, które utrudniają koszenie trawy. Odżywiają się w głównej mierze dżdżownicami, które są pożyteczne, bo spulchniają glebę i wzbogacają w próchnicę.

Jak zwalczyć kreta europejskiego?

Krety są bardzo wrażliwe na zapachy i dźwięki, możemy to wykorzystać w celu ich zniechęcenia do zasiedlenia naszego ogródka. Możemy m.in. zamontować w ogrodzie przedmioty drgające, wydające wysokie dźwięki, zastosować różnego rodzaju odstraszacze oraz preparaty silnie pachnące. Jeśli pomimo tego krety zasiedliły nasz ogródek warto sprawę ich zwalczania przekazać firmie DDD. O tym w jaki sposób firma DDD Protect zwalcza krety przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów.