Deratyzacja – ochrona przed inwazją szczurów

Mieliście kiedyś problem ze szczurami? Jeśli nie, to zawdzięczacie to deratyzacji – obowiązkowi nałożonemu na zarządców i właścicieli nieruchomości, którzy muszą prowadzić regularną profilaktykę przeciw gryzoniom. Bez tego nasz świat wyglądałby inaczej!

Co to jest deratyzacja?

Deratyzacja jest to zabieg, który ma na celu zwalczenie wszelkiego rodzaju gryzoni. Do jej przeprowadzenia używa się różnego rodzaju metod: najczęściej fizycznych oraz chemicznych, czasem także biologicznych. Nie jest to kolejny wymysł mający na celu utrudnienie życia obywateli, odszczurzanie jest absolutną koniecznością, ponieważ szczury są istotami wyjątkowo przebiegłymi, odpornymi, rozmnażającymi się błyskawicznie, a także bardzo niebezpiecznymi.

Przesada? Absolutnie nie. Gdyby tak było, jedno z największych i najbardziej rozwiniętych miast świata, jakim jest Nowy Jork, nie zostałoby okrzyknięte również najbardziej zaszczurzonym miastem świata. Problem szczurów w tym mieście spędza sen z powiek jego włodarzom od lat, co kilka lat słyszymy o dacie granicznej, w której Nowy Jork ma zostać uwolniony od szczurów, lecz nic z tego nie wychodzi. Legenda miejsca głosi nawet, że na 1 nowojorczyka przypada 1 szczur, a zatem ich populacja mogłaby sięgać 8 milionów.

W Polsce na szczęście nie ma ani jednego miasta, w którym problem sięgałby takich rozmiarów. Mniejsze zaludnienie, a więc i ilość odpadków, inna struktura miast, ale przede wszystkim rzetelnie prowadzona, wymagana przez prawo pod groźbą kary profilaktyka w formie deratyzacji – to wszystko sprawia, że populacja szczurów jest pod kontrolą. Tam, gdzie profilaktyka zostaje zaniedbana, pojawiają się szczury i zaczynają dokonywać spustoszeń. Jakich?

Szkody wyrządzane przez szczury

Zagrożenia wynikające z obecności dużej liczby szczurów są ogromne i dotyczą wielu kwestii. Pierwsza i najważniejsza to kwestia zdrowia, a co za tym idzie zagrożenie sanitarne. Szczury bowiem przenoszą wiele groźnych dla ludzi chorób. Są wśród nich choroba Weila dokonująca spustoszenia w całym organizmie; gorączka krwotoczna, która w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci; histoplazmoza wywołująca choroby płuc; hymenolepioza będąca zakażeniem tasiemcem; tyfus plamisty szczurzy. To choroby najgroźniejsze. Ale szczury przenoszą też mnóstwo bardziej pospolitych chorób: zakażenia bakteryjne i pokarmowe, zatrucia, grzybice. Na ich ciałach bytuje mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych.

Oprócz tego szczury zanieczyszczają żywność. W naszych budynkach przede wszystkim szukają dostępu do żywności, kiedy ją znajdują, nie dość że pochłaniają ogromne jej ilości, to resztę zanieczyszczają odchodami, sierścią, wydzielinami, martwymi osobnikami. Taka żywność nadaje się jedynie do utylizacji.

Szczury są także niebezpieczne dla infrastruktury. W drodze do pokarmu są w stanie pokonać każdą przeszkodę: przegryźć kable, uszkodzić rury wodnokanalizacyjne, podgryźć ściany. Są ogromnym zagrożeniem, bo mogą spowodować zwarcia instalacji, zalania, a nawet zagrozić bezpieczeństwu konstrukcji budynków.

Oprócz tego zbyt duża populacja szczurów na danym terenie niesie także zagrożenie dla ekosystemu. Szczury są bardzo żarłoczne i niesamowicie silne. Z łatwością pokonują mniejsze zwierzęta, które padają ich łupem: mięczaki, płazy, gady. Tam, gdzie pojawiają się szczury, populacje mniejszych zwierząt zostają mocno przetrzebione. Co gorsza, szczury mają niesamowite, w zasadzie niespotykane u innych gatunków, możliwości adaptacyjne. Dostosują się do każdych warunków: temperatury, wilgotności, braku światła, a nawet przerw w dostępności pożywienia.

Co przyciąga szczury?

To ludzie najbardziej przyciągają szczury, w naszym bowiem sąsiedztwie te gryzonie zawsze znajdą pożywienie. Często nieświadomie przyczyniamy się do powiększania populacji szczurów: nie dbamy o regularne opróżnianie przepełnionych odpadkami śmietników, wystawiamy na zewnątrz miski dla czworonogów, nasze magazyny i piwnice nie są należycie zabezpieczone przed ich wtargnięciem.

Dlatego tak ważna jest profilaktyczna deratyzacja.

Deratyzacja – Radom, Warszawa, Piaseczno i okolice

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, profilaktyczna deratyzacja jest obowiązkowa dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Przeprowadza się ją dwa razy w roku, niezależnie od tego, czy na danym terenie wystąpiły gryzonie, czy też nie. To ona pozwala nam uchronić się przed inwazją bardzo niebezpiecznych szczurów.

Prawo nie nakazuje korzystania z usług profesjonalnej firmy, lecz warto deratyzację powierzyć właśnie firmie DDD specjalizującej się w wykonywaniu deratyzacji. Dlaczego?

  • firma DDD w deratyzacji wykorzystuje profesjonalne, sprawdzone, certyfikowane środki dające gwarancję skuteczności,
  • posiadamy nie tylko środki chemiczne, ale też pułapki,
  • doskonale znamy zwyczaje gryzoni, wiemy, gdzie się ich spodziewać i jak rozstawić trutki i pułapki, aby były skuteczne,
  • dokonujemy przeglądu ubytków w murach, wskazujemy miejsca ewentualnego przenikania gryzoni i udzielamy rad, jak je zabezpieczyć,
  • wykonujemy profesjonalne oznaczenie miejsc poddawanych deratyzacji, tak aby uchronić osoby i ich zwierzęta przed przypadkowym połknięciem trutki,
  • prowadzimy monitoring wyłożonych trutek, w razie konieczności je uzupełniamy,
  • zbieramy martwe gryzonie i je bezpiecznie utylizujemy.

Jak Państwo widzą, deratyzacja przez nas przeprowadzana jest kompleksowa. Powierzając ją firmie DDD Protect o nic więcej nie muszą się Państwo martwić. Oczywiście oprócz współpracy z właścicielami nieruchomości, współpracujemy też z osobami indywidualnymi, a także z firmami, fabrykami, przedsiębiorstwami. W tych ostatnich wykonujemy stały, profesjonalny monitoring DDD, szczególnie ważny w przedsiębiorstwach, których działalność w jakikolwiek związana jest z produktami żywnościowymi. Dotyczy to zarówno fabryk produkujących wyroby spożywcze, jak i magazynów, silosów, firm zajmujących się transportem żywności, sklepów, hurtowni i restauracji.

Wdrożenie profesjonalnej profilaktyki antyszkodnikowej daje firmom gwarancję bezpieczeństwa od wniknięcia gryzoni i insektów. W przypadku firm takie przypadki mogą oznaczać ogromne kłopoty finansowe oraz wizerunkowe. Więcej o tym przeczytacie w naszym opisie usługi monitoringu HACCP w Radomiu.

Zapraszamy serdecznie do współpracy z naszą firmą. Wystawiamy stosowne zaświadczenia, działamy legalnie, stosujemy tylko profesjonalne preparaty dostępne dla certyfikowanych firm, posiadamy też najwyższej klasy sprzęt i grono wyszkolonych pracowników. Obsługujemy teren Radomia, Piaseczna, Warszawy, ale także wiele innych miast i miejscowości wokół. W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt – dane znajdą Państwo w zakładce kontakt. Odpowiemy na wszystkie pytania!