Ptaszyniec Kurzy – jak zwlaczać?

Ptaszyniec kurzy, roztocza. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać.

Ptaszyniec kurzy to gatunek roztocza z rodziny Dermanyssidae, bardzo dokuczliwy i szkodliwy ektopasożyt ptaków. Atakuje ptactwo domowe i dzikie, m.in. kury, indyki, bażanty, gołębie. Nakłuwa skórę, wysysa krew, wywołuje niedokrwistość, świąd i bezsenność. Jego ciało jest silnie spłaszczone i owalne, osiąga do 0,75 mm długości, jest barwy szaro-żółtej. Po opiciu się krwią ciało staje się dłuższe, bardziej kuliste i ciemnieje. Ptaszyniec wyposażony jest w szczękoczułki, którymi nacina skórę ptaka i kolejno wprowadza toksyczną ślinę rozpuszczając tkankę skórną i pobiera krew. W ciągu dnia ptaszyniec przebywa w szparach kurnika, pod podłogą, w różnych szczelinach i zakamarkach, a nocą opuszcza kryjówkę i atakuje ptactwo. Porusza się po ciele bardzo szybko i powoduje swędzenie.

Cykl życiowy ptaszyńca.

Samica po opiciu się krwią składa jaja w ilości około 8 sztuk dziennie, i tak przez kilka tygodni. Składa je w swoich kryjówkach, po około 3 dniach wylęgają się z nich larwy, które nie pobierają pokarmu, kolejno linieją i przeobrażają się w dorosłe osobniki, proces ten trwa bardzo szybko. Krwiopijne są nimfy i dorosłe roztocza. Ptaszyniec odporny jest na zimno i głód.

Ptaszyniec kurzy groźnym szkodnikiem ferm drobiu.

Ptaszyńce to bardzo pospolite szkodniki drobiu, jednak są w stanie żerować także na ssakach, takich jak konie, bydło, psy i koty. U zaatakowanych zwierząt pojawiają się rozległe zmiany skórne, pomimo, że żerują głównie na skórze, mogą przenieść się do uszu, nosa czy przełyku. Młode gołębie i pisklęta, które zostały silnie zaatakowane przez ptaszyńca giną, z kolei te starsze ptactwo słabnie, traci na wadze, spada także ich nieśność. Skóra jest silnie poraniona, skażona bakteriami, a pióra postrzępione od ciągłego drapania. Ptaszyniec kurzy jest nosicielem różnych chorób, powoduje cholerę, białaczkę drobiu, toksoplazmozę, doprowadza również do anemii u ptactwa. Ptaszyniec może zasiedlać zakamarki naszych mieszkań, wtedy też atakują nocą i niepokoją zwierzęta domowe i ludzi, ukłucia są bezbolesne, pojawiają się świąd, zaczerwienienie i obrzęk.

Jak zwalczyć ptaszyńca kurzego?

W walce z ptaszyńcem stosuje się chemiczne środki roztoczobójcze, czyli akarycydy. Ale zanim się je zastosuje należy dokładnie oczyścić kurnik i usunąć poidła i karmniki. Zwalczanie ptaszyńca należy przekazać specjalistycznej firmie DDD, która posiada odpowiedni sprzęt i środki oraz wiedzę i doświadczenie.

O zwalczaniu szkodników w sektorze rolniczym przeczytacie tutaj.