15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Piaseczno, Warszawa, Kielce, Łódź

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Logo Robaki

Rozkruszek Mączny

Rozkruszek mączny, roztocza. O tym jak go rozpoznać i gdzie go można spotkać.

Rozkruszek mączny to gatunek niewielkiego roztocza, bo mierzącego 0,5 do 0,7 mm długości, zaliczanego do rodziny rozkruszków, Acaridae. Jego ciało jest kremowe i błyszczące, pokryte pancerzykiem. Samiec jest mniejszy, jego ciało jest wrzecionowate, odnóża zgrubiałe i wyposażone w kolce. Samice są większe i bardziej owalne. Ich liczebność wzrasta i w niedługim czasie powstaje spora kolonia roztoczy, które są w stanie wyrządzić spore szkody zarówno w mieszkaniu, jak i w magazynach zbożowych.

Cykl życiowy rozkruszka.

Samica rozkruszka składa gładkie, błyszczące i owalne jajeczka bezpośrednio na produkty lub na opakowania (są one otoczone lepką wydzieliną, dzięki której przyklejają się mocno do podłoża). Z jaj wylęgają się przeźroczyste larwy wyposażone w 3 pary odnóży, przechodzą kolejne stadia (protonimfa, tritonimfa i deutonimfa), a kolejno pojawia się osobnik dorosły.

Rozkruszek mączny groźnym szkodnikiem magazynowym zbóż.

Zaatakowane przez rozkruszka nasiona obniżają swoją zdolność kiełkowania, a produkty sypkie (typu mąka) tracą na jakości. Rozkruszki zanieczyszczają produkty swoimi odchodami, gdy zostaną połknięte wraz z pokarmem mogą wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego. U osób pracujących w magazynach zbożowych kontakt z rozkruszkiem może powodować podrażnienia i świąd skóry (tzw. “świąd magazynowy”), u osób wrażliwych może pojawić się alergia (katar, kaszel, podrażnienia i świąd).

Jak zwalczyć rozkruszka?

Można zapobiec w rozprzestrzenianiu się rozkruszka: dbać o odpowiednią temperaturę i niską wilgotność w pomieszczeniu, usuwać wszelkie źródła wilgoci, uszczelniać pomieszczenia, przechowywać produkty sypkie w szczelnych opakowaniach. Zaatakowane przez rozkruszki produkty powinny być od razu utylizowane, gdyż nie są już do odratowania, a poza tym rozkruszki szybko się rozprzestrzeniają i mogą zaatakować inne produkty.

W momencie pojawienia się rozkruszków należy skontaktować się z firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników magazynowych zbóż. Więcej o zwalczaniu przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników w sektorze rolniczym.