Szubak Dwukropek

Szubak dwukropek, skórnikowate. O tym jak wygląda i gdzie występuje.

Szubak dwukropek to chrząszcz z rodziny skórnikowatych, Dermestidae, który osiąga od 4,5 do 5,5 mm długości. Jego ciało jest koloru ciemnego – ciemnobrązowego lub czarnego, a na jego pokrywach widnieją dwie białe kropki, stąd jego przydomek dwukropek. U samców trzy ostatnie człony czułek są znacznie dłuższe niż u samic. Szubaki zasiedlają gniazda ptasie (np. na poddaszu lub strychu) i stamtąd przedostają się do pomieszczeń gospodarczych oraz mieszkań. Spotkać go można także w magazynach i spiżarniach, gdzie żeruje na produktach spożywczych oraz w muzeach, gdzie żeruje na tkaninach i skórze.

Cykl życiowy szubaka.

Samica szubaka składa około 50 jaj w całym swoim życiu, z jaj wylęgają się larwy, które są brązowe, mierzą około 10 mm, ich ciało pokryte jest drobną szczecinką, a na końcu odwłoka znajdują się długie włoski tworzące charakterystyczny pędzelek. Larwy odżywiają się martwym naskórkiem ptaków, suchymi produktami spożywczymi, uszkadzają tkaniny pochodzenia zwierzęcego, takie jak wełna, futra i skóry. Dorosły chrząszcz nie wyrządza dużo szkód, głównym źródłem jego pożywienia jest nektar kwiatowy.

Szubak dwukropek groźnym szkodnikiem drobiu i szkodnikiem muzealnym.

Podsumowując, szubak dwukropek zaliczany jest do szkodników drobiu, gdyż spotykany jest w gniazdach dzikich ptaków, ale także tych domowych, w kurnikach. Spotkać go można także w magazynach i spiżarniach, gdzie żeruje na produktach spożywczych, zazwyczaj tych suchych (wędzone i suszone mięso, suszone zioła czy ziarna zbóż). Uznawany jest także za groźnego szkodnika muzealnego, a to z racji tego, że larwy często żerują w tkaninach, materiałach wełno-pochodnych, skórach i futrach.

Jak zwalczyć szubaka dwukropka?

Jeśli mamy do czynienia z szubakiem warto jego zwalczanie powierzyć firmie DDD specjalizującej się w zwalczaniu szkodników. Firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi metodami oraz środkami, o zabiegu dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.

O zwalczaniu szkodników w sektorze rolniczym przeczytacie tutaj.