15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom, Łódź ,Warszawa, Kielce

15 lat doświadczenia!

Dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja – Radom,
Warszawa, Łódź ,Kielce

15 lat doświadczenia!

Żywiak Chlebowiec

Żywiak chlebowiec, kołatkowate. O tym jak go rozpoznać i na czym żeruje.

Żywiak chlebowiec to niewielki chrząszcz z rodziny kołatkowatych, Anobiidae, długość jego ciała nie przekracza zazwyczaj 5 mm. Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono ciemnobrązowe, rdzawe bądź brunatne. Ciało pokryte jest drobnymi włoskami, przylegającymi i odstającymi. Na pokrywach żywiaka widoczne są kropki ułożone w podłużne rzędy. Chrząszcz ten bardzo dobrze lata, preferuje regiony o cieplejszym klimacie, w Polsce to bardzo pospolity gatunek. Żeruje na produktach spożywczych, ponadto upodobał sobie artykuły papiernicze i skórę.

Cykl życiowy żywiaka chlebowca.

Samica żywiaka chlebowca składa po kilka jajeczek na raz (maksymalnie do 5 sztuk), po około 2 tygodniach wylęgają się z nich larwy, których wygląd jest typowy dla kołatkowatych. Są one białe, ich głowa jest koloru brunatnego, a ciało wygięte w kształcie rogalika. Kolejne stadium to oczywiście poczwarka, która przeobraża się w osobnika dorosłego, chrząszcza. Osobniki dojrzałe wykazują aktywność od czerwca do lipca.

Żywiak chlebowiec szkodnikiem sanitarnym i muzealnym.

Żywiak to owad synatropijny, groźny szkodnik wszelkich produktów spożywczych (odżywia się suchym pokarmem, takim jak pieczywo, herbata, przyprawy i zioła, suszone owoce) oraz aptecznych (znany jest również pod nazwą “żuk apteczny”). Spotkać go można także w bibliotece i muzeach, żeruje na zbiorach bibliotecznych i muzealnych, niszczy papier, tekturę, kleje introligatorskie i skórę. Prowadzi raczej ukryty tryb życia, buduje chodniki w produktach żywnościowych i książkach, zanieczyszcza je swoimi odchodami.

Jak zwalczyć żywiaka chlebowca?
Żywiak chlebowiec zanieczyszcza produkty spożywcze, które nie nadają się już do spożycia, niestety o obecności szkodnika dowiadujemy się zwykle zbyt późno. Jest niewielki, poza tym prowadzi ukryty tryb życia. Bardzo dobrze lata i zazwyczaj trafia do nas przez otwarte okno, dlatego można zamontować moskitiery. Jednak to nie jedyna droga, którą wybiera – czasami trafia do nas w produktach spożywczych, co wtedy? W jaki sposób możemy uchronić się przed jego inwazją? Regularnie sprzątać i przechowywać produkty w szczelnych pojemnikach, ponadto żywiaki nie przepadają za octem, więc warto od czasu do czasu przecierać półki kuchenne wodą z octem.

Jeśli żywiak już się u nas pojawi należy poprosić o pomoc specjalistyczną firmę DDD, która dysponuje odpowiednimi środkami i metodami, aby skutecznie pozbyć się szkodników w naszym domu. O dezynsekcji możecie przeczytać w dziale usługi dezynsekcja.