Pluskwa domowa – jak ją rozpoznać?

Pluskwa domowa, pluskwiaki. Jak je rozpoznać, gdzie je można znaleźć i skąd się biorą.

Pluskwa domowa jest niewielkim owadem, osiągającym do 5 mm długości i około 3 mm szerokości, należącym do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, do rodziny pluskwowatych. Ciało jest owalne i czerwonobrunatne, silnie spłaszczone i zwężające się ku przodowi. Pluskwa domowa zaopatrzona jest w aparat typu kłująco-ssącego, żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie atakuje człowieka. Kolor i kształt pluskwy zmienia się wraz z napiciem się przez nią krwi, jej ciało pęcznieje i nabiera mocno brunatnego odcienia. Na głowie znajdują się małe i ciemne oczy, bardzo wrażliwe i cienkie czułki (dzięki którym wykrywa zapach lub ciepło ciała ofiary) oraz aparat gębowy – ssawkę, podobną do igły. Na stopach znajdują się haczyki, dzięki którym może bez problemu wspinać się po nierównym i gładkim podłożu. Skrzydła pluskwy są zredukowane, przez co utraciła ona zdolność do latania.

Kiedy już w naszym domu pojawią się pluskwy, bardzo szybko mogą przedostać się do innych pokoi, a nawet mieszkań. Są niewielkie, więc bez problemu znajdują wszelkie pęknięcia czy szczeliny w ścianach i drzwiach i bez trudu się przemieszczają. Pytanie skąd się biorą? Możemy przywlec je ze sobą nocując w hotelach, hostelach lub przebywając w szpitalach. Poza tym korzystanie z miejsc publicznych, takich jak kino, teatr albo korzystanie z komunikacji miejskiej (autobusy, pociągi, tramwaje) również mogą stanowić potencjalne źródło problemu. Nie warto sprowadzać używanych mebli do mieszkania, gdyż mogą znajdować się na nich pluskwy. Czasami odwiedzający nas goście również mogą przywlec ze sobą te szkodniki.

Ze względu na swój płaski kształt pluskwa może ukrywać się w każdej szczelinie, preferuje miejsca zaciemnione, najczęściej spotykana jest w łóżku i w jego pobliżu. Możemy szukać jej pod dywanami, za listwami przypodłogowymi, w otworach w ścianie, w ramach obrazów, za tapetą, a nawet w ubraniach.

Cykl życiowy pluskwy.

Samica składa nawet do 500 jaj, a okres rozwoju od jaja do osobnika dorosłego trwa mniej więcej około 1,5 miesiąca, zatem pluskwy rozmnażają się w szybkim tempie. Złożone przez samicę jaja są kremowe i owalne, mają około 1 mm długości. Z jaj wylęgają się larwy, które przechodzą kolejne stadia, wyglądem przypominają osobniki dorosłe, są podługowato-owalne i silnie spłaszczone.

Pluskwa domowa groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Pluskwa potrafi być bardzo uciążliwa, szczególnie nocą, gdyż unika światła, wtedy atakuje (najbardziej narażone na ukąszenia miejsca to nogi, ręce, pośladki i plecy). Przez to, że pluskwy atakują nocą, człowiek nie jest świadomy i nie odczuwa bólu. O tym, że mamy do czynienia z tymi owadami, mogą świadczyć czerwone bąble na ciele po ukłuciach, jednak nie u wszystkich wyglądają one tak samo. Prawdą jest, że swędzą i układają się zazwyczaj w linię prostą. Jeśli pojawią się ślady na ciele, warto zajrzeć pod łóżko czy kanapę, obejrzeć dokładnie materac, jego szwy, pościel (mogą pojawić się ślady krwi), sprawdzić również listwy przypodłogowe, zajrzeć w szczeliny w podłogach i ścianie.

Jak zwalczyć pluskwę domową?

Nieprawdą jest to, że pluskwy biorą się z brudu, jednak prawdą jest to, że regularne sprzątanie i pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy ułatwi sprawę – pozwoli szybciej zorientować się, że jest problem i skuteczniej go wyeliminować. Jest wiele domowych sposobów na zwalczanie pluskwy, jednak zwykle nie są one na tyle skuteczne, aby pozbyć się problemu, dlatego warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Firma DDD Protect ma dostęp do preparatów o różnych substancjach czynnych i wysokich ich stężeniach, które skutecznie i szybko pozwolą pozbyć się pluskiew.

Więcej o pluskwach i ich zwalczaniu znajdziecie w dziale usługi zwalczanie pluskiew, a o innych ciekawostkach o pluskwie poczytacie na blogu 8 PYTAŃ O PLUSKWY, W TYM NAJWAŻNIEJSZE – CZY DA SIĘ JE ZWALCZYĆ?