Szczur Śniady

Szczur śniady, gryzonie. O tym jak wygląda, gdzie występuje i co zjada.

Szczur śniady to kolejny gryzoń należący do rodziny myszowatych (Muridae), i jeden z najgroźniejszych szkodników o znaczeniu sanitarno-epidemiologicznym. Jest nieco mniejszy od szczura wędrownego, mierzy od 16 do 23 cm licząc głowę i tułów, z kolei jego ogon to dodatkowe 18-25 cm. Jego wierzchnie ubarwienie jest zmienne, od szarości po czerń, spodnia część ciała jest jaśniejsza. Ogon, podobnie jak u jego krewniaka szczura wędrownego, jest długi, pokryty łuskami i drobno owłosiony. Jego pysk jest ostro zakończony, a uszy duże, cienkie i niemal nagie. Szczur śniady dobrze się wspina po ścianach i murach, pomaga mu w tym jego długi ogon. To zwierzę synantropijne, przebywa w pobliżu ludzkich siedzib, zasiedla strychy, magazyny zboża, poddasza i inne zabudowania gospodarcze. Woli raczej wyższe kondygnacje budynków niż te niższe jak to bywa w przypadku szczura wędrownego.

Szczur śniady jest szybki, zwinny i aktywny całą dobą, jednak najbardziej nocą, szczególnie w miejscach, gdzie może być płoszony. Nie jest wybredny jeśli chodzi o pożywienie, zjada wszystko:od roślin, po mięczaki, ryby, żaby, jaja, padlinę, drobne ssaki i odpadki ze śmietników.

Cykl życiowy szczura śniadego.

Szczury są bardzo płodne, okres rozrodczy trwa przez cały rok. Samica wydaje na świat od 2 do 6 miotów rocznie, a w każdym takim miocie jest od 3 do 15 młodych, które swoją dojrzałość płciową osiągają już po 3 do 6 miesiącach. Dorosły szczur żyje nawet do 4 lat.

Szczur śniady groźnym szkodnikiem sanitarnym.

Szczur śniady to groźny szkodnik o znaczeniu sanitarno-epidemiologicznym, zanieczyszcza produkty żywnościowe swoimi odchodami i moczem, jest nosicielem wielu chorób, m.in. dżumy. Ponadto wyrządza dość spore szkody w pomieszczeniach, w których przebywa: niszczy meble, żywność, instalacje elektryczne itp.

Jak zwalczyć szczura śniadego?

Firma DDD Protect dysponuje odpowiednimi środkami i metodami do walki ze szczurami. O samym zabiegu deratyzacji możecie przeczytać w dziale usługi deratyzacja, z kolei o tym dlaczego należy szczury zwalczać i jak to uczynić skutecznie poczytacie na naszym blogu SKUTECZNY SPOSÓB NA SZCZURY? PROFESJONALNA DERATYZACJA.