Karczownik Ziemnowodny – co musisz wiedzieć?

Karczownik ziemnowodny, chomikowate. O tym jak wygląda i gdzie go można spotkać.

Karczownik ziemnowodny, znany również jako polnik ziemnowodny, szczur wodny, to gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, Cricetidae, z podrodziny karczowników. Osiąga długość od 14 do 20 cm, ogon to dodatkowe 6-14 cm, ciało pokryte jest połyskliwym i silnie natłuszczonym futerkiem, którego barwa jest zmienna. Zazwyczaj wierzch futra jest koloru ciemnego – brunatnego lub czarnego, jednak zdarzają się osobniki o kolorze jasno-brązowym. Spodnia część ciała jest jaśniejsza, żółtawa bądź szara. Na krótkiej ale masywnej głowie karczownika znajdują się małe oczy i uszy oraz tępo zakończony nosek. Ogon jest cienki i drobno owłosiony. Kopie liczne korytarze płytko pod powierzchnią ziemi, tworzy przy tym gniazda i spiżarnie. Podobnie jak kret zostawia po sobie kopce, są one jednak mniejsze od kretowisk, o nieregularnym kształcie i bez korzeni, które karczownik po prostu zjada.

Karczownik uwielbia przebywać nad brzegami wód i na łąkach, zasiedla też sady, brzegi lasów, szkółki drzew, ogrody i działki. Jest aktywny przez całą dobę, najbardziej jednak nocą. W przeciwieństwie do kreta, interesuje go bardziej pokarm roślinny: zjada korzenie, kłącza, bulwy i cebule roślin uprawnych, ogryza korę z korzeni drzew. Potrafi wyrządzić spore szkody na polach uprawnych i w naszych ogrodach, dlatego uznawany jest za groźnego szkodnika. Rzadziej posila się pokarmem zwierzęcym, takim jak owady, ślimaki czy drobne kręgowce, szczególnie te osobniki żyjące z dala od wody. Karczownik nie zapada w sen zimowy i nie gromadzi za dużych zapasów na zimę.

Cykl życiowy karczownika.
Samica karczownika wydaje na świat około 4 miotów, a każdy z nich to 1 do 11 młodych. Ciąża samicy trwa około 3 tygodni, młode rodzą się ślepe i nagie, dojrzałość płciową osiągają już w wieku około 2-3 miesięcy. Karczownik żyje do 2 lat.

Karczownik groźnym szkodnikiem ogrodowym.
Karczownik, budując swoje tunele, często trafia do korzeni drzew owocowych i powoduje duże szkody. Przegryza korzenie starszych drzew, zjada korzenie, kłącza oraz bulwy roślin uprawnych, może zniszczyć nawet całą uprawę.

Jak zwalczyć karczownika?
Do walki z karczownikiem można “wykorzystać” domowego kota, różnego rodzaju pułapki (np. rurowe), zapory i odstraszacze akustyczne. Jednak jeśli te metody zawiodą warto skonsultować się z profesjonalną firmą DDD, która skutecznie pozbędzie się karczownika z Twojego ogrodu. O metodach w zwalczaniu kretów, nornic, norników i karczowników przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów.