Sposób na nornice

Nornica ruda, chomikowate. O tym jak ją rozpoznać i jak wygląda jej tryb życia.

Nornica ruda to gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, Cricetidae, z podrodziny karczowników. Zaraz obok kreta, uznawana jest za jednego z głównych szkodników naszych ogrodów i działek. To groźny szkodnik, ryje korytarze i nory w ziemi, powoduje szkody w uprawach. Osiąga długość około 10 cm, ogon to dodatkowe 5 cm, jej ciało jest nieco wydłużone i pokryte szarym bądź rudawo-szarym futerkiem. Ogon jest słabo owłosiony i pokryty łuseczkami, pysk jest lekko zaostrzony i wyposażony w długie wąsy. Uszy nornicy są szerokie i cienkie oraz lekko zaokrąglone na ich końcach. Siekacze gryzonia są bardzo ostre, mają dłutowaty kształt i rosną przez całe życie, z kolei zęby trzonowe zaopatrzone są w rzędy guzków, które pomagają rozcierać pokarm.

Nornica to dziko żyjące zwierzę, zamieszkuje wszystkie typy lasów i zarośla, chętnie przebywa w ogrodzie, na działkach, w sadach i na polach. Buduje korytarze tuż pod powierzchnią ziemi, wraz z nimi tworzy kryjówki blisko kopców i zapasów, aby móc się szybko schować w razie niebezpieczeństwa. Podobnie jak krety, rzadko wychodzą na powierzchnię, choć trzeba przyznać, że świetnie sobie radzą na zewnątrz, dobrze się wspinają po drzewach. Aktywne są najbardziej nocą, są bardzo płochliwe. Odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, w okresie wiosenno-letnim zjadają liście roślin i drzew, zioła, nasiona, grzyby, owady, czasami ślimaki i dżdżownice, z kolei w okresie jesienno-zimowym preferują nasiona, owoce, bulwy i kłącza oraz drobne bezkręgowce.

Cykl życiowy nornicy rudej.

Samica swoje gniazdo wyściela mchem oraz trawą, jej ciąża trwa około 24 dni, na świat wydaje od 3 do 7 młodych – są ślepe, nagie, ale bardzo szybko rosną. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 9 tygodni. W ciągu jednego roku nornica średnio wydaje na świat 4 mioty, rodzi około 20 młodych.

Nornica ruda groźnym szkodnikiem ogrodowym.

Nornica ruda żerując na korze młodych drzew wyrządzić może duże szkody, zwłaszcza na działkach i w szkółkach leśnych. Nornice podkopują i obgryzają korzenie roślin, niszczą je, tworzą liczne otwory na trawnikach i grządkach, nie tworzą kopców jak krety, jednak wykopują olbrzymie ilości dziur.

Jak zwalczyć nornicę rudą?

Naturalnie można zastosować różnego rodzaju odstraszacze czy nieprzyjemne dla nornic zapachy i rośliny, typu czarna porzeczka, wilczomlecz, mięta oraz czosnek. Jeśli te metody zawiodą warto poprosić specjalistyczną firmę DDD, która bez problemu poradzi sobie z tym szkodnikiem. O zwalczaniu nornic przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów.