Nornik Polny

Nornik polny, chomikowate. O tym jak wygląda i gdzie lubi przebywać.

Nornik polny, inaczej zwany zwyczajnym albo polnikiem to gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, Cricetidae. Jego ciało jest krępe, z wierzchu koloru żółtawo-brunatnego lub żółtawo-szarego, spodnia część, boki i stopy są jasnoszare. Pyszczek jest tępo zakończony, głowa krótka, ogon owłosiony. Nornik polny osiąga do 11 cm długości, jego ogon to dodatkowe 3 cm. Świetnie radzi sobie z pływaniem, za to gorzej ze wspinaczką, swoje nory buduje zazwyczaj w miejscach nasłonecznionych, wilgotnych i pokrytych bujną roślinnością. Kopie liczne korytarze, a wraz z nimi tworzy gniazda i “spiżarnię”. Średnica otworów wylotowych (nor) to jakieś 3-5 cm, na powierzchni są one połączone ze sobą ścieżkami wydeptanymi przez gryzonie. W miejscach tych nieporośniętych nornik buduje proste kryjówki, aby móc się schować w razie niebezpieczeństwa.

Nornik zamieszkuje pola, suche łąki, nieużytki, przydroża, sady oraz nasze ogrody i działki. W okresie letnim aktywny jest nocą, z kolei w okresie zimowym żeruje w ciągu dnia. Odżywia się roślinami, trawą, warzywami (marchew, burak), ziarnami i nasionami.

Cykl życiowy nornika.

Samica nornika wydaje na świat od 4-9 młodych w jednym miocie, a w ciągu swojego całego życia wydaje takich miotów 7. Jej ciąża trwa maksymalnie 20 dni, młode swoją dojrzałość płciową osiągają po około 3 miesiącach.

Nornik polny groźnym szkodnikiem ogrodowym.

Nornik polny uznawany jest za szkodnika – ogryza korę drzew, atakuje rośliny, warzywa, trawę, drzewa owocowe i krzewy ozdobne. Uszkodzone przez niego drzewka są bardziej łamliwe i podatne na choroby. Nie jest mile widziany w naszych ogrodach.

Jak zwalczyć nornika?

Walka z nornikami wygląda podobnie jak w przypadku nornic – można zastosować różnego rodzaju odstraszacze, nieprzyjemne dla nornic zapachy i rośliny, typu czarna porzeczka, wilczomlecz, mięta oraz czosnek. Jeśli te metody zawiodą warto poprosić specjalistyczną firmę DDD, która bez problemu poradzi sobie z tym szkodnikiem. O zwalczaniu norników przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów.