Spuszczek pospolity – jego zwalczanie może być skuteczne!

Spuszczel pospolity jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w naszym kraju szkodników drewna. A zarazem jednym z najgroźniejszych. W kolejnym na naszym blogu wpisie piszemy, jak rozpoznać inwazję oraz jak zwalczyć spuszczela pospolitego. Zapraszamy do lektury!

Spuszczel pospolity stanowi ogromne zagrożenie. Niestety chrząszcz ten nie istnieje w zbiorowej świadomości, dlatego często nawet jeśli mieszkańcy domu zauważają fruwające dorosłe chrząszcze, nie kojarzą ich ze szkodnikami drewna. W dzisiejszym wpisie przybliżmy Wam tego szkodnika, nauczymy go rozpoznawać, podpowiemy, jak zauważyć jego inwazję, a także wyjaśnimy, dlaczego jego zwalczenie najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie DDD. Zaczynamy!

Jak wygląda spuszczel pospolity i jak go rozpoznać?

Spuszczel pospolity jest owadem należącym do rodziny chrząszczy. Charakteryzuje się ciemnobrązowym, niemal czarnym kolorem ciała, które jest mocno wydłużone i lekko spłaszczone. Mierzy nawet 25 mm. Obie płcie posiadają dość długie czułki, dłuższe są jednak u samców. Samice posiadają pokładełko, którego używają do składania jajeczek w zagłębieniach drewna. Chrząszcz ten pokryty jest delikatnymi włoskami, które na pokrywach skrzydeł są jaśniejsze i układają się w dwa pasy. Charakterystyczne dla spuszczeli są dwa guzy na szczycie tułowia.

Głowa u spuszczeli jest słabo wyodrębniona, przedplecze jest dość duże, dominuje w budowie natomiast długi odwłok. Spuszczele posiadają skrzydła, niemniej jednak nie używają ich zbyt często i nie fruwają z gracją, są znacznie lepszymi biegaczami.

Larwy spuszczela są ukryte głęboko w drewnie, więc raczej na drewnie się ich nie spotka. Są koloru kremowego, segmentowane i beznożne. Jaja składane przez samicę za pomocą pokładełka są wydłużone i białe, przypominają nieco ziarenka ryżu.

Spuszczel pospolity – po czym poznać, że zaatakował drewno?

Na początkowym etapie jest to raczej trudne, spuszczele nie starają się rzucać w oczy. Zapłodnione samice mają ważną misję: muszą złożyć jaja. Wybierają drewno miękkie, czyli iglaste (sosny, jodły, świerki czy modrzewie) i tylko w takim należy go szukać. Preferuje ciepłe, jasne, nasłonecznione miejsca, a takie znajduje np. na naszym strychu. Dlatego jest tak groźny chociażby dla elementów konstrukcji dachu budynku! Samica składa w ciągu życia około 200 jaj, z których szybko wykluwają się żarłoczne larwy. Zaczynają one drążyć kanały w drewnie. I to właśnie dziurki o średnicy do 6 mm są jednym z najważniejszych objawów ataku spuszczela. Drążą je larwy tuż przed przepoczwarzeniem – przesuwają się w stroną powierzchni, aby po przemianie w dorosłego owada łatwo się wydostać. Często pod wydrążoną dziurą zauważyć można kopczyk tzw. mączki drzewnej. Jest to “przemielone” przez larwy drewno, będące w istocie sygnałem postępującego niszczenia drewna.

Oprócz tego czasem na parapetach zauważyć można dorosłe postaci spuszczela, czasem fruwają po domu, lecz nie dzieje się to zwyczajowo – tak jak pisaliśmy, spuszczele nie przepadają za fruwaniem, wolą wędrować.

Miesiące, które sprzyjają inwazjom, to letnie miesiące od czerwca do sierpnia. Słońce jest wówczas najwyżej i grzeje najmocniej, nagrzane konstrukcje osiągają optymalną dla rozwoju spuszczela pospolitego temperaturę 30⁰C.

Oczywiście drewniane elementy domu to niejedyne, które atakuje spuszczel. Jego łupem padają także drewniane ogrodzenia, mosty, pomosty, pale, meble drewniane zarówno z drewna litego, jak i sklejki zawierającej drewno iglaste.

Jak zwalczyć spuszczela pospolitego? Radom, Warszawa, Piaseczno i okolice!

Istnieje kilka metod, w tym tradycyjnie używana fumigacja oraz mikrofale. Pierwsza metoda, czyli gazowanie drewna, jest dość skuteczna, ale uciążliwa. Preparaty stosowane w fumigacji są silnie trujące, dlatego w dezynsekowanych pomieszczeniach nie mogą znajdować się osoby trzecie. Są też szkodliwe dla środowiska. Aby fumigacja była skuteczna, konieczna jest szczelność a to wiąże się z namiotowaniem budynku, dość uciążliwym i czasochłonnym. Ważne jest też, aby temperatura była wyższa niż 0⁰C.

Inną metodą jest wygrzewanie drewna, czyli podgrzewanie go do temperatury min. 60⁰C, w której giną wszystkie postacie owada.

My natomiast proponujemy zwalczanie spuszczela pospolitego metodą żelowania. Jest to obecnie najmniej uciążliwa i w pełni skuteczna metoda, dzięki której w szybki i bezpieczny dla środowiska sposób można się pozbyć nawet tak groźnych szkodników, jak spuszczel pospolity.

Żel nanosi się na porażone drewno. Dzięki jego silnie penetrującym właściwościom dociera on w jego głębsze warstwy, uśmiercając ukryte w nich szkodniki. Nie wpływa przy tym negatywnie na samo drewno, nie zmienia jego barwy ani struktury.

Żel ma biały kolor (który ulotni się po krótkim czasie), dzięki czemu bez problemu można kontrolować dokładność pokrycia drewna. Nie trzeba po nim wietrzyć, nawet w czasie zabiegu w pomieszczeniu mogą być osoby trzecie. Posiada certyfikaty bezpieczeństwa, dzięki którym jest pewne, że żel nie ma negatywnego wpływu na ludzi i zwierzęta, jest też neutralny dla środowiska i w krótkim czasie ulega biodegradacji.

Dzięki żelowaniu walka ze spuszczelem będzie szybka i w pełni efektywna.

DDD Protect – Radom, Warszawa, Piaseczno – najlepsze metody i doświadczenie

Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą firmą. Mają Państwo gwarancję, że zabieg będzie wykonany profesjonalnie, sprawdzonymi i certyfikowanymi środkami, przez odpowiednio wyszkoloną ekipę DDD. Szkodniki zostaną w 100 proc. usunięte.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu! Działamy na terenie Radomia, Warszawy, Piaseczna oraz wielu innych okolicznych miast i miejscowości. Ich ogólną listę znajdą Państwo niżej. Jeśli są Państwo z okolicy, a Państwa miejscowości nie ma na tej liście, prosimy o kontakt, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonamy zabieg!