Żelowanie – najlepsza metoda na zwalczanie karaluchów, prusaków i mrówek

Na rynku wciąż pojawiają się nowe metody przeprowadzania dezynsekcji. Dzięki nim eliminujemy niedogodności starych metod. Tak jest w przypadku żelowania, które w przeciwieństwie do oprysku, jest efektywne i nieuciążliwe.

Dawniej podstawowym sposobem zwalczania niemal wszystkich insektów pojawiających się w domach i mieszkaniach był oprysk. Niestety metoda ta miała wiele wad. Wiele trucizn skutecznych na insekty było także groźne dla ludzi, ponadto oprysk wiązał się z koniecznością schowania i zabezpieczenia jedzenia, elementów wyposażenia domu, często też mieszkańcy musieli ten dom opuścić na kilka godzin, a później totalnie zawilgocony długo wietrzyć.

Z czasem metody dezynsekcji zostały ulepszone. Firma DDD Protect, ilekroć to możliwe, stosuje najlepszą obecnie i najmniej uciążliwą metodę, jaką jest metoda żelowa. Na czym polega jej przewaga nad innymi metodami?

Co to jest metoda żelowa i na czym polega?

Metoda żelowa jest stosunkowo nową metodą dezynsekcji, która polega na wyłożeniu w miejscu występowania karaluchów, prusaków, mrówek i mrówek faraona specjalnego żelu. Żel ten będący w istocie środkiem owadobójczym, jest mieszanka substancji atrakcyjnych dla insektów. W jego składzie znajduje woda, białkowe substancje oraz feromony. Smak żelu jest dla insektów dużo bardziej atrakcyjny od znajdowanego w naszych domach pożywienia, dlatego są chętne do jego pobierania i dzielenia się nim z innymi osobnikami z gniazda czy kolonii.

U mrówek są osobniki, które nigdy nie opuszczają gniazda, należy do nich chociażby królowa, najważniejsza, płodna mrówka w gnieździe. Dlatego nawet jeśli wytrujemy wszystkie mrówki z kolonii, a zostanie jedna królowa, kolonia błyskawicznie odrodzi się. U karaluchów i prusaków co prawda nie ma królowych, ale również są osobniki, które nie opuszczają kryjówek. Dlatego inne przynoszą im pożywienie.

Właśnie tu wychodzi wada dawniej stosowanych metod opryskowych, zwłaszcza oprysku grubokroplistego. Nie w każdą szczelinę dostawała się rozpylona trucizna, stąd nawet jeśli wiele osobników ginęło, pokaźna ich liczba wciąż pozostawała w bezpiecznym ukryciu.

Metoda żelowa pozwala tu dotrzeć do każdego, nawet najbardziej ukrytego insekta, w dodatku to szkodniki same żel rozprowadzą.

Przeprowadza się ją w bardzo prosty sposób. Pracownik naszej firmy zjawia się u Państwa wyposażony w “pistolet” do nanoszenia żelu. Identyfikuje miejsca, w których najczęściej pojawiają się prusaki, karaluchy, mrówki czy mrówki faraona, a następnie punktowo nanosi ów żel w tych miejscach. Żel jest bezbarwny i przeźroczysty, nie posiada żadnego zapachu, nie zwraca uwagi.

Zabieg przeprowadza się błyskawicznie.

Metoda żelowa – zalety

Metoda żelowa ma wiele zalet:

  • jest skuteczna, prusaki, karaluchy i mrówki chętnie pobierają i zjadają żel, dzielą się nim z innymi i doprowadzają do śmierci całej kolonii;
  • jest bezpieczna: choć żel jest śmiertelnie trujący dla insektów, dla ludzi jest całkowicie neutralny, nawet przypadkowe połknięcie np. przez dzieci nie doprowadzi do przykrych następstw zdrowotnych;
  • jest nieuciążliwa – nie trzeba do niej w żaden sposób przygotowywać mieszkania czy firmy, jak to miało miejsce przy opryskach. Żel można wyłożyć w obecności domowników, pracowników, a nawet klientów restauracji, pacjentów szpitali, gości hotelowych, gdyż żelowanie jest dyskretne i nie potrzeba do niego dużego sprzętu;
  • metoda nie pozostawia wilgoci – co jest wadą oprysków. Opryski, zwłaszcza dawniej, zostawiały na wszystkich powierzchniach mokrą warstwę. Źle działały np. na tapety;
  • działa długo – metoda żelowa zabezpiecza mieszkanie nawet do 12 miesięcy. Czas działania oprysku nie przekraczał miesiąca. Jeśli od sąsiadów po tym czasie przeszłyby kolejne karaluchy czy prusaki, mieszkanie nie będzie chronione, w przeciwieństwie do żelu, który znów je uśmierci, jeszcze zanim złożą kokony;
  • jest przyjazna środowisku – żel ulegnie biodegradacji po 12 miesiącach, ani przed tym czasem, ani później nie wyrządzi środowisku żadnej szkody.

Metoda żelowa – kiedy widać efekty?

To ważne! Populacja insektów ulega stopniowemu zmniejszaniu. Jako że żel działa tylko i wyłącznie na dorosłe owady, nie działa na jajeczka, na efekty trzeba nieco poczekać. Będą Państwo obserwowali coraz mniej owadów, pojawią się też martwe osobniki. Istotnemu (75% populacji) ograniczeniu populacja ulegnie już po 2-3 dniach, osobniki ukryte zginą po 7-14 dniach w zależności od tego, z jak dużą populacją mamy do czynienia. Całkowita likwidacja nastąpi, kiedy z kokonów wykluje się nowe pokolenie. Małe szkodniki pobiorą żel i zginą. Dlatego nawet jeszcze po 2 miesiącach można spotkać wędrujące małe karaluchy czy prusaki. Nie należy się tym martwić, żel działa i to tylko kwestia dosłownie czasem godzin, aż zginą także i one.

Żel zabezpiecza mieszkanie nawet na 12 miesięcy. Co więcej, atrakcyjny zapach żelu jest wyczuwalny dla karaluchów, prusaków i mrówek na odległość 20 cm. Oznacza to, że wyłożenie żelu nie zwabi większej liczby insektów, np. w blokach.

Inne metody zwalczania prusaków, karaluchów i mrówek

Żelowanie jest naszym zdaniem najlepszą metodą zwalczania insektów w domach i firmach, a jej zalety wymieniliśmy powyżej. Nie oznacza to jednak, że nie stosujemy innych metod, w tym właśnie oprysku. Oprysk jest dobrą metodą na otwartej przestrzeni, w wolnostojących budynkach, wszędzie tam, gdzie nie ma ryzyka przeniknięcia kolejnych insektów od sąsiadów. Dlatego kiedy uznamy, że zalety oprysku przeważają w danym przypadku nad wadami, stosujemy również oprysk.

Są sytuacje, w których stosujemy inną bardzo dobrą i nowoczesną metodę, jaką jest zamgławianie ULV. To zabieg, w efekcie którego dotknięte inwazją szkodników pomieszczenie zostaje wypełnione trującą mgłą o bardzo drobnych kroplach. Dzięki temu mgła długo unosi się w powietrzu, dostaje się też w najmniejsze szczeliny i uśmierca ukryte tam insekty. Nie moczy powierzchni, a skuteczność tego zabiegu również jest bardzo duża.

Czasem zdarza się, że konkretny przypadek wymaga zastosowania metod zintegrowanych, czyli połączenia różnych metod w celu całkowitego zwalczenia populacji insektów. Wszystko, aby uzyskać efekt zadowalający zarówno dla Państwa, jak i dla nas.

Zwalczanie prusaków, karaluchów i mrówek – Radom, Warszawa, Piaseczno

Zapraszamy do współpracy z naszą firmą w zakresie dezynsekcji wszystkich mieszkańców Radomia, Warszawy i Piaseczna oraz okolicznych miast i miejscowości. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Polecamy nasze usługi – Państwa zadowolenie jest dla nas priorytetem i nigdy nie odchodzimy z miejsca zabiegu bez pewności, że problem został rozwiązany!